3.05.2020

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Uwielbiam czytać książki. Już od najmłodszych lat najpierw fascynowały mnie te obrazkowe lub z małą ilością tekstu. Kiedy stawałam się coraz starsza potrafiłam pochłonąć już te 300 stronicowe. Nie wyobrażam sobie tego, że mogłabym spędzać czas całkowicie BEZ czytania książek. 
Zostałam mamą, marzyło mi się, żeby moja córka także, tak samo jak ja pokochała czytanie. Jestem niesamowicie dumna, kiedy sama z siebie sięga po swoją ulubioną pozycje i zaczyna przeglądać strony. Wręcz uwielbiam patrzeć, kiedy bierze swoja ukochaną przytulankę i próbuje jej czytać. Wieczorami kładziemy się razem na łóżku i wtedy to ja czytam jej krótkie historie. Słucha ich bardzo uważnie, czasem nawet chce, żebym jakąś stronę przeczytała ponownie. Uwielbiam ten nasz wspólny czas.

Dlaczego tak bardzo zależało mi na tym czytaniu? Przecież z dzieckiem można robić tak wiele innych rzeczy np. słuchać muzyki, bawić się w odgrywanie ról czy też budować wieże z klocków. 
Czytanie książek ma bardzo wiele plusów, które pragnę Ci teraz przedstawić. 
 
Przede wszystkim wspólne czytanie dziecku na głos buduje więź emocjonalną pomiędzy rodzicem i maluszkiem. Wspiera także rozwój psychiczny, a także przygotowuje do nauki samodzielnego czytania. Książki rozwijają wyobraźnię i poprawiają koncentrację. W przyszłości skutkuje to ułatwieniem nauki pamięciowej oraz szybszemu przyswajaniu informacji. Jest to także zdrowa ucieczka od znudzenia, ciekawa forma rozrywki, która nie powoduje uzależnienia. Znacznie lepiej jest pół godziny poczytać dziecku książkę niż oglądać bajkę, w której tak wiele się dzieje. 
Podsumowując czytanie to wspaniała forma rozrywki, która zbliża rodziców i dzieci, a dodatkowo może pomóc w przyszłości zdobywać wiedzę. 

Jakiś czas temu trafiłam na cytat Jim'a Trelease'a: ,, Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość". Zgadzam się z ni w 100% i mam nadzieję, że uda mi się także do tego stosować jak najdłużej. 

Trafiły w nasze ręce bardzo ciekawe pozycje książkowe, autorstwa Martyny Kwiatkowskiej. Autorka bloga Pojedź tam, stworzyła książki dla dzieci, które zawierają w sobie bardzo ciekawe przesłania. 
Każda z nich przedstawia przygody trójki bohaterów Dorci, Tadka i Maćka. My stałyśmy się posiadaczkami dwóch: ,, Krainy zrealizowanych marzeń" oraz ,, Krainy bez książek". W całym asortymencie jest więcej pozycji, możesz na nie spojrzeć tutaj
Są one wydane przepięknie, wewnątrz znajdują się ilustracje, przedstawiające bohaterów i ich przygody. 

Chciałabym skupić się teraz na drugim tytule, który idealnie nawiązuje do mojego wpisu. Nie chcę tutaj zdradzać całej fabuły, jednak utkwiło mi w pamięci bardzo ważne przesłanie. Zdaniem dzieci, ludzie nie czytają z lenistwa, bo skoro mają czas na wykonywanie wielu niepotrzebnych czynności, to dlaczego nie mogą poświęcić chociaż chwili na przeczytanie książki. Tak wiele ich przez to omija i tak mnóstwo tracą z tego powodu. Książki autorki trafią na pewno do najmłodszych dzieci, dzięki cudownym ilustracją, a także dzięki niewielkiej ilości tekstu. U nas jedna z książeczek została pochłonięcia w ciągu dwóch wieczorów. Spodobają się one także dorosłym, będa mogli odkryć w sobie tą zapomnianą cząstkę dziecka. 

A ty czytasz swoim dzieciom? Czy może twoje jest już na tyle duże, że samo zamyka się z książką w pokoju?

6 komentarzy:

 1. Od początku dużo czytalismy dzieciom, i przerodziło się to w miłość do książek

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytam moim chłopcom od pierwszych dni. Prezentowane książeczki również mam, z dedykacją dla moich synków od autorki. Choć króciutkie, to opowiadania bardzo nam się spodobały. Piękne i bardzo wartościowe książki. Liczę, że autorka stworzy jeszcze inne przygody bohaterów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiście, że czytamy! Od urodzenia! Innej możliwości nie widziałam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytanie już od najmłodszych lat jest bardzo ważne.
  Bardzo dziękuję za super wpis.

  Martyna Kwiatkowska

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytamy codziennie, bardzo różne rzeczy. Od książek dla dzieci, po wspomnienia z podróży a nawet testy samochodów w gazetach. Nasz czterolatek ma szerokie zainteresowania w tym temacie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. My też mamy te książki, są bardzo fajne. Czytanie dzieciom jest bardzo ważne i rozwijające. Ja moim chłopakom czytałam od urodzenia i myślę,że po części przez to zaczęli bardzo szybko mówić.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Tutaj mama! , Blogger